Evleneceklere Evini Yenileyeceklere Müjde…

Mimar Ayağınıza Geldi….

Baharla birlikte her bahar olduğu gibi tüm tabiat uyanışın, yeniden başlangıcın telaşı içinde…

Bu aralar bitkilerin de, hayvanların da tüm çabaları yaşadıkları bölgeyi, yuvalarını inşa etmek ya da küçük olsun büyük olsun tadilatlarla yenilemek…Onlarda moda değişmiyor belki ama teknolojinin getirdiği yeniliklere itirazları yok. Mobilya seçimlerinde ağaç dallarının yanı sıra plastik mandallara da, inşaat tellerine de, balkonunuzdan aşırdıkları herhangi bir dekoratif objeye de gayet açık fikirli yaklaşıyorlar…

Hal böyle olunca biz insanlar da tabiatın çağrısına kulak verip ya yeni bir ev kurmaya ya da evimizi bu yaz belki nihayet belki yine yenilemeye karar verdik. Derkeeen; tüm dünyayı evlerde oturmaya mecbur bırakan nur topu gibi bir virüsümüz oldu. Evlerde oturdukça da… O karşı duvardaki dolabın rengi içimizi karartmaya, o bir zamanlar nasıl beğenip aldığımızı hatırlamadığımız koltuğun kumaşı canımızı sıkmaya, o manzarayı astığımız duvar üstümüze üstümüze gelmeye başladı . Hele o zaalım pinterestteki caanım dekorasyon fikirleri yok mu …Millet neler yapmış…Banyo fayanslarını  boyayıp mutfak dolaplarını kaplamak mı dersiniz kendi halını kendin yap fikirleri mi…Biz de kendimiz mi yapsak? Bir bilene mi sorsak? Masraf boyumuzu mu aşar ? Eşim surat mı asar ? Kafanızda deli sorular, cevabını kim bilir ?

Mimar bilir …
Sıkı durun ailenizin mimarı sırtında pelerini, elinde dijital metresi –şerit metre de dar alanlar için lazım oluyor onu da almak lazım-ayağında galoş ve tabi ağzında maske ile pencerenizden süzülüp giriyor içeri… Nasıl güzel olurdu ellerim belimde salonunuza inebilseydim. Belki sonra, şimdilik yazı da iyi bir başlangıç bence.

Nereden başlamalı derseniz biz Türk Milleti olarak genelde sıkıcı bulup atladığımız aşamadan, yani planlamadan… Şimdi sizi adım adım dekorasyon rehberi okuyup da kağıda deftere ya da note pad’e alt alta yazacağınız maddeler olmadan eliniz boş göndereceğimi mi sandınız.
Biz bu süper mimar kostümünü oksi-ekşın la ağartmadık ya…Alın size madde madde maddeler…

  1. İHTİYACINIZI BELİRLEYİN

Evet o ismi lazım değil pinterestte harika duran eklektik yastıklarla süslenmiş vintage koltuk fotoğrafta harika duruyor ama … Yüce berjerininizi üstüne 5 yastık iki battaniye koyup pencere kenarında manzarayı seyretsin diye yanında dumanı tüten bir fincan kahveyle salonun baş köşesinde kendi haline mi bırakacaksınız yoksa sadece tüm gün yorulmuş belinizi dayayıp akşam çayını içeceğiniz rahat -ve muhtemelen yastıksız- bir dinlenme koltuğu mu istiyorsunuz.

Öncelikle yaşam tarzınızı kimseninkiyle kıyaslamadan objektif biçimde değerlendirip günlük hayatınızın rahat devamı için neye ihtiyacınız olduğunu ve beyler sıkı durun sizi de unutmadım daha da önemlisi gerçekten bu değişikliğe ihtiyaç duyup duymadığınızı belirleyin.

Değişiklik yapmayı düşündüğünüz mekanın gerçek kullanıcıları kim? O gerçek kullanıcıların gerçek ihtiyaçları ne?
 Az ya da çok çocuklu bir aileyseniz eviniz asla dergi sayfalarındaki gibi durmayacak; o kanepenin üzerine çilekli çikolatalı dondurma dökülecek tükenmez kalemle gülen yüz de çizilecek ve er ya da geç o orta sehpa akşam köşeye kaldırılacak emin olun… Zaten ufaklığın düz ters ya da çapraz perendeleri sizi orta sehpanızın dekoratif objelerinin uyumu ile oluşturduğu zamansız tasarımdan  daha çok mutlu edecek merak etmeyin.

Yeni evliyseniz zaten o orta sehpa alınacak biliyorum siz bakınız Madde 3…Siz de ihtiyaçlarınızı belirlerken hayatınıza sanal beğenileri dışında hiçbir katkısı olmayacak takipçilerinizle paylaşacağınız fotoğrafları değil hem yeni kuracağınız hayat tarzınızı hem evinize gelecek ve hayatınızın bir parçası olacak gerçek misafirlerinizi düşünün. Aileniz şehir dışında yaşıyorsa size geldiklerinde kalabilecekleri yatak olabilen kanepeler gibi, birlikte yemek yiyeceğiniz sofranız olacak yemek masa/sehpanız gibi.

  1. BÜTÇENİZİ BELİRLEYİN

Bütçe sizin ne kadar paraya sahip olduğunuz ya da gelecekte ne kadar paranızın – altınlar bozdurulacak kredi kartına 10 taksit vs durumları için- olacağı ile ilgili olsa da gerçek anlamda bütçeden anlamamız gereken belirlediğiniz ihtiyacınız için ne kadar para ayırmak istediğinizdir.

Cümle içinde istemek kelimesi geçti farkındayım bu da yeni bir tartışma başlatacaktır. Çünkü bazı durumlarda değişikliği yapmak isteyen kişi ya da kişiler ile bütçeyi karşılayan kişi ya da kişiler farklı kişi ya da kişiler olabilir. Bu kadar kişi ya da kişilerin olduğu ortamda tartışma ya da tartışmalar kaçınılmaz tabi. İşin bu kısmı rahatlıkla söyleyebilirim ki benim dışımda bir konu siz tartışmanız bitip bir karara varınca bir sonraki maddeye geçersiniz.

  1. MEKANIN BOYUTLARINI BELİRLEYİN

İşin eğlenceli kısmına o renkler, kumaşlar, desenler, mağaza mağaza gezmeler kısmına geçmek için sabırsızlanıyorsunuz biliyorum ama daha değil.

Yaşadığımız mekan, hacim ya da oylum kabaca en, boy ve yükseklikten oluşan üç boyutlu bir gerçeklik… Eeee yani diyorsanız şöyle anlatayım. Genel olarak apartmanlar vb. yaşam alanları tavan yüksekliği h:-aş diye söylerler- 2.50 /2.70 m aralığındadır. İstisnalar cümlemin başında genel olarak dediğim için hükümsüz. O mobilya mağazasında gördüğünüz gayet normal boyutlardaki kanepe sizin salonunuza gelince niye çift kişilik karyola gibi tüm salonu doldurdu derseniz. O mobilya mağazalarının -show-room diyecekler size- tavan yükseklikleri en az h:4 ila 6 metre arasındadır ve ortalama bir salon takımı için ayrılan yer ki arada duvar olmadığı için aslında bölümü bile farketmezsiniz en iyi ihtimalle sizin salonunuzun 1,5 katı genişliktedir. Konunun başına dönersek en x boy x yükseklik = hacim olduğuna göre sizin mobilya mağazasında algıladığınız büyüklük salonunuzda algılayacağınız büyüklükten çok farklı olacaktır. Sayılara takılmayın şunu bilin yeter evinizin salonu 4m yükseklikte 6 metreye 10 metre genişlikte değilse mobilyalar showroom’da durduğu gibi durmaz. Katalog çekimlerinden bahsetmeye bile gerek yok anladınız siz mevzuyu.

Algımız yanılabilir ama metremiz yanılmaz … Evinizi, odanızı, bahçenizi, terasınızı tercihen kareli bir kağıda ölçerek krokisini çizin. Kroki nasıl çizilir unuttuysanız küçük bir öneri mekanın büyüklüğüne göre her 10 cm bir kareye denk geliyormuş gibi düşünün-kağıda sığmıyorsa her 20 ya da 30 cm bir kare olsun-.Telefondan hesap makinesi açarsınız kafaya takmayın. En boy ve yükseklik gibi temel ölçüler yanında pencerelerin, kapıların ve dolap kapaklarının açıldığı sırada kaplayacakları alanı –süpürmek denir çok iyi bir ifadedir- hesaplayın. Kalorifer peteği elektrik düğmesi, avize yerleri  vb. gibi tüm elemanları kroki üzerine işaretleyin. Bu krokiyi değişiklik yapacağınız her mekan için ayrı ayrı hazırlayın, hazırlarken üşenmeyin, kolaya kaçmayın, aklıma yazdım demeyin. Kağıda çizip fotokopiyle çoğaltın. Çünkü birkaç alternatif arasında kararsız kalacaksınız ve bunları karşılaştırmak isteyeceksiniz.

  1. MEKANA UYGUN MOBİLYA ADET/BOYUTLARINI BELİRLEYİN

Mekana uygun mobilya boyutlarını belirlemek için sabırsızlıkla gittiğiniz mobilya mağazalarında ya da daha güzeli online kataloglarda beğenilerinize uygun mobilya ölçülerini dikkatle not edip madde 3 e uygun olarak çizdiğiniz krokilere yerleştirin. Bunun da kolay yolunu yine benden öğreneceksiniz . Mekanın krokisini çıkardığınız metotla bu sefer kareli kağıda mobilyaları çizip makasla kesin ki ince motor becerileriniz de gelişsin – pardon makas deyince ince motor becerileri otomatik doldurma- Şaka bir yana kağıttan kestiğiniz mobilya krokilerini mekan krokisine yerleştirin ki sizin salonunuza yatak odanıza ya da her hangi başka mekanınıza sığabilecek en kullanışlı mobilya yerleşimi alternatifini oluşturun. Böylece zaten salonunuza sığmayacak o ikinci berjere ya da büfeye, yatak odanıza sığmayan o makyaj aynasına boşuna bütçenizden pay ayırmayın. Ne anlaşmıştınız madde 2’ de hatırlayın ve bütçeyi akıllıca aşın-muhakkak aşılır- …Mobilya yerleşimleri sırasında yatağa dönüşebilen kanepeler için açılım ölçülerini, genişleyebilen masalar için en büyük boyutları, açılan dolap kapakları için kapak açılım mesafelerini, sehpa vs. aksesuarların erişim yön ve mesafelerini  dikkate almayı unutmayın.

Bu aşamaya geldiniz, şimdi “Senin görevin, tabi eğer kabul edersen…” Replikten anlayacağınız üzere artık göreviniz tehlike …Mobilya nasıl seçilir, renk uyumu nasıl olmalı kumaş türleri nedir, duvarları ne renk seçmeliyiz , perdeler ve halılar ne olacak vs soruların cevapları tabi ki de bu yazımızda bulamayacaksınız.

 Onlar bir başka yazının konusu…
 O zamana kadar sağlıkla kalın…

Ü.Nur Öztürk Arslan,  Mimar

Tasarlar… Uygular…

Yorumlar  

+1 #2 Nurunnisa atmaca 03-07-2020 10:26
Teoride kalmayıp bizzat yaşanmışlıkları katarak çok güzel anlatmışsın nurcuğum. Tecrübe bu olsa gerek... walla uç gel kapıyı pencereyi açalım diyesim geldi. Mesleğini severek yapan tanıdığım ender insanlardansın... başarılar diliyorum.
Alıntı
+2 #1 Gözde 23-06-2020 08:30
Merhaba Nur ablacığım,

Çook güzel yazmışsın, ellerine sağlık. İnşallah güzel kalpli insanlarla , güzel projelerde emeğini göstermen nasip olur.. kocaman öperim.. imza: bi hayranın ;)
Alıntı