Neden Hobileriniz Var?

El işleri sizin için ne anlama geliyor? Neden başladınız?

Hobi benim için başka bir Dünya'nın içinde kendinle baş başa kalmak demek.


Hobilere başlamam, ortalama ilkokul 3. sınıfa denk geliyor.

Annem çok fazla dikiş diken, dantel, kazak, hırka, yelek gibi çeşitli örgüler yapan bir kadındı. Benim de elime küçük yaşlarda hep iğne, tığ ve şiş vererek minik minik işler yapmama vesile oldu. Kendimde yoğunlaşarak profesyonel bir şekilde hobilerle uğraşmaya başlamamsa 30 yaşıma denk geliyor.

Kızımın doğumundan sonra yaşadığım bunalımlı dönemden çıkmaya çalışırken kendimi kanaviçe yaparken buldum.

Sizde beslediği veya size kattığı nedir?
Öncelikle bir işe yarıyorum duygusu çok yoğun oluyor. Emek vermek, çıkarttığın ürünü uzaktan seyretmek çok keyifli. İnsanın en başta kendine değer vermesi gerektiğine inandığımdan hobilerime bakınca kendimi daha değerli hissediyorum.

Çocuklar nereden başlamalı? Ne zaman başlamalı?
Yeni dönem anneleri çocukların ellerine iğne, tığ, makas, şiş vs. vermekten çekiniyorlar. Ortalama 8 yaşına gelen bir çocuk aktif bir hobi edinebilir.

Burada en önemli olan şey çocuğa dikkatli olmasını öğretebilmek.

8 yaş öncesi için de fırça, boya, ahşap, makas, kağıtla yapılabilecek bir sürü hobi var.

Bir eğitimci olarak, el işlerinin çocuklara katkısını nasıl özetlersiniz?
Çocuklar için saymakla bitirmeyeceğimiz kadar kazanımları olduğunu düşünüyorum hobilerin.

Aslında tıpkı yetişkinler gibi. Odaklanma sağlar, dikkat konsantrasyon gücü artar, bir işi başlayıp bitirme becerisi kazanır, bir ürün ortaya koymanın mutluluğunu yaşar, başardım duygusu pekişir, kendine verdiği değer artar. Yapılan hobilerin öğrencilerin akademik başarılarına olumlu katkı sağladığına dair makaleler bile mevcut.


Yetişkinler için ne dersiniz? Başaramama veya geç kaldım korkusu mu engelleri?
Bu yaştan sonra ne işime yarar mı  diyorlar ? ne dersiniz?
Örneğin kayınvalidem çok güzel suluboya resim yapıyor. Çok güzel manzara resimleri yapabiliyor. Sanırım yaklaşık 5 senedir yalvarırım kurslara git geliştir kendini diye. Ama bu yaştan sonra ne yapılır cevabı alıyorum hep.

Aslında belki de en çok yaşlıların ihtiyacı var. Yetişkinlerin son zamanlarda fazlaca hobisel aktivitelere yöneldiğini görüyorum sosyal medyada. Bu da sevindirici. Herkesin bir hobisi olmalı. Rengi cinsi farketmez.

Ebrunun kutusu nasıl kuruldu? Kurulma hikayesini anlatır mısınız?
Hesabımın ismini her gören ismimi Ebru sanıyor. Ama değil :) Ebru ismini hep sevmişimdir.

4 yaşından beri çocukluk arkadaşımın adı Ebru. Lisede en samimi arkadaşımın adı Ebru. 1 sene Ebru Sanatıyla ilgilendim. Ama hesabımdaki Ebru çocuklarımın baş harfleri :) Kutu kısmı ise çocukluğumdan beri kutuları çok sevmemden, kutuların hep gizemli olduğuna inandığımdan kaynaklanıyor. İki kelime bir şekilde buluşmuş oldu.

30 yaşındayken kızım doğdu. Çalışma durumumdan dolayı başka şehirlerde yaşayan ailelerimiz kızıma bakmak için yanımıza taşınmışlardı. Sonra kızımın ciddi bir hastalığı ortaya çıktı. Bu süreç benim için çok bunaltıcıydı. O dönem çok sevdiğim psikolog bir arkadaşımla konuşurken kendine bir hobi bul demişti bana.

Bir gece Google 'a hobiler yazdım. Aslında bir çok hobiye hakim olmama rağmen kafam fazlaca karışık olduğundan nereden nasıl başlayacağımı bilemez bir durumdaydım. Derken gözüme minik kanaviçe tablolar çarptı.

Hemen küçüklüğümdeki annemin yaz ayları bana işlettiği seccadeler geldi aklıma. Sonra kendi çapımda küçük kolyeler, küçük tablolar yapmaya başladım. Öğretmen arkadaşlarım yaptıklarımı sosyal medyaya koymamı çok istediler. Sanırım bi 6 ay cesaret edemedim. Sonra yaptıklarımı fotoğraflamak ve başkalarının beğenisine sunmak beni daha fazla motive etmeye başladı. Hobilerimden para kazanmaya bile başlamıştım. EbrununKutusu benim içi tünelin diğer ucundaki ışık. Benim için çok değerli.

ebrununkutusu

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile