Nasıl Daha İyi Bir Satranç Velisi Olabiliriz?

Bu sorunun yanıtı:

1-Çocuğumuzun satranç ile olan ilişkisini bir yarış aracı olarak değil entelektüel bir birikim olarak yapılandırmamız gerektiğini bilin. Eski dünya şampiyonlarını ve satranç tarihçesini araştırın.
2-Turnuva sonundaki sıralamasından ziyade onun satranç kültürünü edinmedeki başarısının daha önemli olduğunun farkına varın. Satrancın yararlarının neler olduğunu gösteren yayınları inceleyin
3-Satranç sporunun zihnin spor salonu olduğunu bilerek, düzenli olarak egzersiz yapmasını sağlayın.
4-Lichess.org veya chess.com gibi platformlar üzerinden her gün düzenli olarak taktik soru çözmesini sağlayacak ortamı hazırlayın.
5-Oynadığı oyunları daha sonra satranç tahtası üzerinde birlikte analiz edebilirsiniz, başlangıçta bu analiz konuşmasının kalitesi o kadarda iyi olmayabilir ancak birkaç oyun sonra siz bile kendinize şaşırabilirsiniz.
6- Kendi yaş grubu olmasa da iyi oyuncuların bulunduğu turnuvaları takip etmesini sağlayın. Uluslararası düzeyde birçok önemli turnuva youtube üzerinden de canlı yayınlanmaktadır.
7-Kendi seviyesine uygun soru ve alıştırma kitapları alın ve onunla birlikte çözmek için uğraşın, bazen siz ona bazen o size öğretmeye çalışırken gelişimin ne kadar hızlandığını göreceksiniz.
8-Turnuva dışında da satranç tahtası üzerinde oyun oynayabileceği, pratik yapabileceği arkadaşları ile satranç buluşmaları ayarlayın.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile