Saygılı Anne-Baba Saygılı Çocuk

SAYGILI ANNE-BABA SAYGILI ÇOCUK---SURA HART/ VICTORIA KINDLE HODSON

Hepsiburada sayfasında kitap bakınırken gözüme ilişti bu kitap. İsmi iddialıydı ve bu sebeple dikkatimi çekmeyi başardı. Beraberinde içimde şüphe uyanmadı değil…

sadece kapakta dikkat çekmek için atılan bir başlıktan mı ibaret acaba almasam mı diye aklımdan geçirdim. Genelde yorum ve tavsiyesiyle kitap almayı tercih edenlerdenim. Arada bu tür riskler almak lazım tabi dedim ve aldım. Ne iyi etmişim iyi ki almışım. Şu ana kadar karşılaştığım en iyi anne baba ve yetişkin iletişimini ele alan hap niteliğinde ve günlük hayattan hepimizin aşina olduğu örneklerle zenginleştirilmiş bir kitap. Mutlaka okunalı ve çocuğu olan eşe dosta hediye olarak alınmalı.

Kitap özetle, şiddetsiz iletişim üzerine odaklanmış. Aile içi iletişimin işbirliğine dönüştürülmesi için 7 anahtar yaklaşım sunmakta.  İletişimin temeli olan birbirini anlamak için empati kurabilme, duyguların arkasındaki ihtiyaçları analiz edip, çakal dili yerine eleştiri içermeyen zürafa dilini kullanmayı öğütleyen ve öğreten bir kitap. Öğretilere ek olarak uygulamalar ve analiz yapmak için kılavuzları da sunmakta.

Yazarlar aktif olarak uluslararası arena da şiddetsiz iletişim prensipleri üzerine seminerler ve eğitimler vermekte ve resmi sitelerinde bilgi temin etmekteler. www.nonviolentcommunication.com; www.www.thenofaultzone.com

Gelelim kitaptan kısa tanıtım içeriklerine.

…bu kitap, ebeveynliğin, insanların giriştiği en önemli, en ödüllendirici ve en zorlu faaliyetlerden biri olduğu inancıyla yazıldı….

Öğretmen ebeveyn yönelimi maalesef yılgın anne-babalara, sinirli çocuklara ve bolca anlaşmazlıklara neden olur. Siz, çocuklarınıza kültürel değerleri öğretmek için elinizden geleni yaparken, onlar da kendi kararalarını verebilmek ve öz saygılarını geliştirebilmek için ellerinden geleni yapmaktadır. Sıklıkla öğrendikleri tek şey, size ve tavsiyelerinize kulak asmamak olur. Sizin beklentilerinize uymayı nasılda berecemediklerini onlara hatırlatacak yeni bir nutuk, öğüt ya da ültimatomla karşı karşıya kalmamak için sessiz kalmayı tercih ederler.

Saygı ve iş birliğinin temeli: anne-babaların en çok istedikleri şey olarak ifade ettikleri saygı ve iş birliğinin altında yatan dinamiklere odaklanır. İş birliğini iki yönlü bir yol olarak kurguluyor ve çocuklar üzerinde güç kullanmak ile gücü onlarla birlikte kullanmak arasındaki işlevsel ayrıma dikkat çekiyor.

Kendinizi keşfedin: İşbirliği sizin için ne anlama geliyor? Çocuğunuza daha önce hiç şuna benzer bir şey söylemiş misinizdir? Odan berbat halde. Oyun oynamaya başlamadan önce odanı temizlemeni istiyorum. Peki, bunu söyledikten sonra onun neden kendisine söyleneni hemen o an yüzünde bir gülümsemeyle yapmadığını hiç düşündünüz mü? Tek yönlü bir karar verdiniz ve çocuktan beklediğiniz de bu kararı sizin zaman çerçevenize ve standartlarınıza uygun olarak uygulamasıydı. Nede olsa ebeveyn benim diye düşündünüz. Oysa bu tutum çocuğun bakış açısını göz önüne almaz. Çocuğunuzdan bir şey yapmasını istediğinizde, onun düşüncelerini, duygularını, ihtiyaçlarını ve yapılması gereken iş için olası çözümlerini değerlendirmeyi ihmal ederseniz çocuğun saygısını ve iyi niyetini kaybetme tehlikesini de göze almış olursunuz.

Ailelerinizdeki ilişkilerin etkisi, çocuklarınızın ve torunlarınızın hayatları pek çok nesil tarafından hissedilecektir. Ebeveynlik yapma tarzınız sadece çocuklarınızı değil, çocuğunuzun geleceğindeki yüzlerce, belki de binlerce insanı hayatını etkileyecektir. Karşılıklı bağlarla örülü bu ağı etkileyip etkilememe konusunda bir seçiminiz yoktur ama nasıl etkileyeceğinizi seçebilirsiniz.

…işbirliği, gücü çocuklarınızla birlikte kullanmaktır. Gücü çocuğun üzerinde kullanan yanlış ebeveynliğin örnek ifadeleri:

Bunu hemen şimdi yapmanı istiyorum. Yapmazsan…

İki kere söyletme!

Sana söyleneni yapmak zorundasın

Cevap verme!

Ne düşündüğün umurumda değil!

Oyun oynamak istediğini biliyorum, ama şimdi bunu yapmalısın.

Kaç kere söylemem lazım?

Gücü çocuğuyla birlikte kullanan ebeveynliğin ifadeleri ise

Herkese uyacak bir çözüm bulmamızı isterim.

Birlikte çalıştığımız zaman mutlu oluyorum.

Birimiz kararlara dahil edilmediğinde üzgün hissediyorum.

Bunun senin kulağına nasıl geldiğini duymak isterim.

Şu anda neye ihtiyacın olduğunu merak ediyorum.

…yapmaya istekli olur musun?

Lütfen aklında ne olduğunu anlamama yardım et.

Saygı, Bir Bakma Biçimidir

…çocuklarınızdan daha fazla saygı görmeyi istediğinizi söylediğinizde ne kastediyorsunuz? Sizi dinlemeye ve sizden öğrenmeye daha istekli olmalarını mı istiyorsunuz? Kendi koşullarınızın ve ihtiyaçlarınızın daha fazla anlaşılmasını mı istiyorsunuz? Sizin bakış açınızın doğru olduğunu çocuklarınızda görsün mü istiyorsunuz? Çocuklarınız belki de yukarıdakilerin hepsini kastediyorsunuz.  size hayranlık duysun, yürekten takdirlerini ifade etsin mi istiyorsunuz?

İşbirliği, ortak refah için, başkalarıyla ortaklaşa güç kazanmanın bir yoludur.

…ebeveynliğin öğrenme eğrisi oldukça diktir; çocuklar büyüdükçe sıklıkla daha da dikleşir ve mesafe kat etme konusunda çaresizlik yaşamanıza yol açabilir.

Kendinizi sıfırı tüketmiş vaziyette bulmadan önce ,(1) bitik halde olduğunuza ve pişman olacağınız bir şey yapmak ya da söylemek üzere olduğunuza dair uyarı işaretlerini fark edin, (2) durup birkaç derin nefes alın ve (3) iç mola alıp kendinizle bağlantı kurun. Neye ihtiyacınız olduğunu bulun.

Ebeveynin (ve tüm insanların) ihtiyaçları:

 • Dinlenme
 • Egzersiz
 • Sağlıklı gıda
 • Öğrenme ve Gelişme
 • Eğlence
 • Yaratıcılık
 • Amaç
 • Yoldaşlık
 • Dürüstlük
 • Empati
 • Destek
 • Anlam
 • Katkıda Bulunma

İnsanların Neye İhtiyacı Var?

Örneğin oyun bir ihtiyaçtır; bilgisayar oyunu bu ihtiyacı karşılamak için bir stratejidir. Öğrenme bir ihtiyaçtır; okumak öğrenmek için bir stratejidir. Dinlenmek bir ihtiyaçtır; çocuğunuzu akşam sekizde yatmaya zorlamak, onun ya da sizin sizin dinlenme ihtiyacını karşılamak için bir stratejidir.

Duygular, ihtiyaçların karşılanıp karşılanmadığını bildiren habercilerdir; ebeveyn duyguları adlandırma, ardında yatan ihtiyaçla bağdaştırma ve bu ihtiyaçları karşılamak için stratejiler bulma becerisine sahip olduğunda, çocuklar duyulduklarını ve anlaşıldıklarını hissedebilirler.

Çocuklarınızı, iş arkadaşlarınızı ya da televizyondaki karakterleri gözlemlerken kendinize sorun: Yaptığı şeyle hangi ihtiyacını karşılamaya çalışıyor? Kendinize sorun: yaptığım şeyle hangi ihtiyaçları karşılamaya çalışıyorum? Şu an ne hissediyorum? Hangi ihtiyaçlar mevcut?

 

Yorumlar  

+1 #1 Nilay 20-08-2020 09:31
selam, şiddeti bu boyutuyla düşünmemiştim. kitabı okumayı sabırsızlıkla bekliyorum
Alıntı