Yalnız Taş, Duvar Olmaz

Bu bizim atasözümüz. Ne zaman farklı taşların bir araya gelip tek bir amaç uğruna birleştiklerini görsem, ibretlik bu tabloya imrenerek bakarım. 
Çünkü insanlar bu dayanışmayı çok az gösteriyorlar. Bilgi, tecrübe, feraset, basiret arttıkça bu dayanışmaya verilen önem artmalıyken, çoğu zaman "ben bilirim" duygusu kişiyi daha da yalnızlaştırıyor.

Oysa, "bin bilsen de birin bildiğini bilemezsin" demişler. Hem bilsen ne olur? Bir şeyleri tek başına yapmak mı maharet yoksa ekip işi haline getirebilmek mi?
#Psikoloji bilimi yalnız kalmayı, #duygusal ve #sosyal ilişkilerden uzak durmayı, yoğun duygulara temas etmemeyi #kişilik bozukluğu emaresi olarak görüyor. Böyle insanların şizoid kişilik bozukluğuna sahip olma ihtimalinden bahsediyor. Kendine yeten insanı, kimseye ihtiyacı ve eyvallahı olmayan insan olarak anlatmıyor. "Ben kendimi değerli hissediyorum, başkasının ne dediği umurumda değil" ya da "Kimse beni sevmese de olur, ben kendimi seviyorum" cümlelerini de alkışlamıyor. Bu ifadeleri duygusal ve sosyal zayıflık, kopukluk olarak görüyor.
Bir dönem "yankı bulma ihtiyacımı" psikolojik zayıflık olarak görmüştüm. Şimdi, anlıyorum ki, bu ihtiyacım insâni yanımın doğal bir sonucuymuş. Ve insanın duyarlılığı arttıkça bu ihtiyacı daha çok duyuyormuş. Evet, yalnızlığına güç kisvesi giydirenlerin, emniyet hissinden yoksun ve bu nedenle kendini duyarsızlaştıran insanlar olduklarını gördüm. Yankı bulmaktan kastım, her zaman hoş bir sedaya yine hoş bir ses duymak değil. Olumlu olumsuz duyguların kaygısızca paylaşılmasından bahsediyorum. Özgürce ama nezaket içinde duyguların aktarılması ise ancak insanın mahremi olan duygu dünyasını açabilecek güce sahip olması ile mümkün.
İnsan ne zaman zarara uğrama, eleştirilme kaygılarını bir kenara bırakırsa ve acı söz de içerse dostluğa önem verirse, hayallerini bünyan-ı mersus* haline gelmiş bir ekiple yapmanın keyfini yaşıyor. Ve bu ekibin bir parçası, bu binanın bir taşı olmayı yalnız olmaya tercih ediyor.
Böyle bir eşiniz, aileniz, dostunuz veya ekibiniz varsa onların kıymetini bilin.
*Kaynaşmış sağlam bina. Birbirine kurşunla kenetlenmiş sağlam yapı.

Gökhan Güven, Sosyolog, Aile Danışmanı

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Gökhan Güven

Gökhan Güven

Sosyolog, Aile Danışmanı