Ebeveynlik Nedir?

Bakalım ebeveynlik nasıl tarif edilmiş? ilk olarak sözlüklere bakalım sonra benim fikir ve değerlendirmelerimi yorumunuza sunuyorum.

TDK:

Ebeveyn
isim, eskimiş, Arapça ebeveyn
Anne ve baba:
      "Ebeveynim çok bedbaht insanlardı." - Sait Faik Abasıyanık

Ekşi sözlük: büyüttükten sonra, çocuklar üzerinde hak iddia ederek, "doğurmasaydınız allahallaa" dedirten, bi yastan sonra fazla birlikte olunduğunda ya da sözlerine kulak verildiğinde kisilik bozukluğu yaratan bu nedenle fersah fersah kaçılması gereken, duygu sömürüsünü super beceren insanlar bütünü...laughing

EVET, Ebeveynanne ve baba anlamına gelir. Bir insanı doğuran veya yetiştirip büyüten aile büyüklerine verilen addır. 
Anne-Baba yani ebeveyn olmak, karı-koca bir çocuk sahibi olmaya verdiklerinde başlayan bir yolculuktur.

Herkes anne baba olabilir ve buna da hakkı vardır. Dünyaya bir çocuk getirmek, ebeveynliğin biyolojik yanıdır ve herkes için yeni ve farklı yaşanır. İyi ve doğru ebeveyn olmak ise işin toplumsal boyutudur. Öyle ki Sizin ebeveynliğiniz en az beş nesli etkiliyor. Siz sadece kendi çocuğunuza değil, torununuza, torununuzun torununa, onun torununa, … ebeveynlik yapıyorsunuz.

Üstlendiğiniz ebeveynlik rolü bir o kadar kazanımı yüksek, bir o kadarda belirsizlik ve zorluklarla dolu, uzun soluklu ve çaba gerektiren bir yolculuktur ve yıllar geçtikçe yol engebeli ve hatta bazı dönemlerde dik yokuşa dönüşebilir. Şunu da belirtmeden geçmek istemem. Bu yolculukta anne-babanın da oldukça fazla kazanımı olur. Bir düşünün lütfen, siz bebekliğinden bugüne neler öğrendiniz? Size çocuğunuz Neyi fark ettirdi kendinizle ilgili? Ben bunun doğruluğuna çok inanıyorum  ve yıllar geçtikçe iki çocuğumla geçen bu yolculukta bunu hissediyorum. Saygılı Anne-Baba, Saygılı Çocuk kitabında belirtildiği gibi, “Çocuklar bize dürüstlükle, merakla, kırılganlıkla, cesaretle, özgünlükle ve coşkuyla yaşamayı öğretmek için buradalar

Anne ve baba olarak elimizden geleni yapmak istiyoruz. İyi bir ebeveyn olmak istiyoruz. İyi bir ebeveyn olmak için, yeme, içme, giydirme gibi fiziksel ihtiyaçlar, barınma ve güvenlik ihtiyaçlarını karşılamak yetmez tabiki,

Çocuğun ihtiyaçlarını gözlemleyip, sorup anlamaya çalışmak,
Çocuğun yaşına uygun davranışlara sahip olup olmadığını kontrol etmek,
Çocuğun, yaş dönemine uygun olarak sınırların ve beklentilerin, kuralların net ve uygulanabilir olarak ortaya konmasını sağlamak,

Çocuğun doğasında olan saldırganlık eğilimini, sakince ve anlayışla yıllar içinde gidermeye çalışmak gibi bireysel kazanım edinmelerini de sağlamak,…gibi konularda da emek harcamamız lazım.

Anne-Baba öğrenilen bir durumdur. En temelde şefkatle, sabırla ,tutarlı ve planlı hareket etmeye özen gösterelim. Kimse mükemmel değildir. Sizden de mükemmel olmanız beklenmiyor. Ama doğal bir olay olan doğum sonrası emek, öğrenme ve öğretmeyle şekillenmeli doğal akışına bırakılmamalı.
Çocuklar size ait değiller. Emanete dikkat etmek ve günü geldiğinde topluma hediye etmeyi ve yeni yolculuğuna izin vermeyi bilmek gerekir.

Çocuklarınız sizin çocuklarınız değil,
Onlar kendi yolunu izleyen Hayat'ın oğulları ve kızları.
Sizin aracılığınızla geldiler ama sizden gelmediler
Ve sizinle birlikte olsalar da sizin değiller.
Onlara sevginizi verebilirsiniz, düşüncelerinizi değil.
Çünkü onların da kendi düşünceleri vardır.
Bedenlerini tutabilirsiniz, ruhlarını değil.
Çünkü ruhlar yarındadır,
Siz ise yarını düşlerinizde bile göremezsiniz.
Siz onlar gibi olmaya çalışabilirsiniz ama sakın onları
Kendiniz gibi olmaya zorlamayın.
Çünkü hayat geriye dönmez, dünle de bir alışverişi yoktur.
Siz yaysınız, çocuklarınız ise sizden çok ilerilere atılmış oklar.
Okçu, sonsuzluk yolundaki hedefi görür
Ve o yüce gücü ile yayı eğerek okun uzaklara uçmasını sağlar.
Okçunun önünde kıvançla eğilin
Çünkü okçu,uzaklara giden oku sevdiği kadar
Başını dimdik tutarak kalan yayı da sever.

Khalil Gibran

Saygı ve iş birliği temelli ebeveynlik yaklaşımını aklınızdan çıkarmayın. Gücü çocuğun üzerinde kullanan değil, gücü birlikte kullanan ebeveyn olalım.
Sevgiler

Gülcan Berber

Yorumlar  

+1 #1 Peri 01-07-2020 16:41
Çocukların bize kattıkları,
bize öğrettikleri gölgede kalan, bahsedilmeyen kısmına değindiğiniz içşn teşekkür ediyorum.
Alıntı
Gülcan Berber

Gülcan Berber

BT yönetici, Eğitmen