Çok heyecanlanıyorum Anneeeee!  

 

Ne kadar heyecanlı olduğunu okul açılmadan tam iki gece önce söyledi! Oysa bir hafta öncesinde endişeleri başlamıştı.

Başlaması da çok doğaldı çünkü okulu aynı olsa dahi öğretmeni değişecekti. Belki arkadaşlarından başka yere taşınan veya başka okula giden olacaktı, ayrıca sınıfına yeni gelen bir öğrenci olabilirdi. Acaba dersler nasıl olacaktı? Bana bir iki hafta öncesinde Matematik ve Hayat Bilgisi derslerinde neler öğreneceklerini sordu. 2. sınıfa göre daha mı zordu ? gibi sorular, sorular geldi yine bana.. 

Aslında farkında olmuyoruz ama bize göre sıradan sayılan konular onlar için çok ama çok büyük ve bunu anlamak da bana düşüyor. Bu konuda konuşturabilmek için Mavi Saçlı Çinli Kız’a sürekli “Sen çok heyecanlısın, yeni okul dönemini merak ediyorsun, uzun tatilden sonra okula dönmek gerçekten insanı heyecanladırır” şeklinde konuşuyordum.  Bıkmadan  Ama işe yaradı ! Başka bir konuda patladı, ağladı, sonra da birdenbire “Ben çok heyecanlıyım okul açıldığı için, çok endişeliyim, ya Matematik yapamazsam ? ” dedi.

“Ohhh” dedim içimden. Sonunda içindekini dışa vurmuştu. Kafasında bin bir türlü soruyla başa çıkmaya çalışırken, bu cümle onu rahatlatmıştı sonunda. Üzerine konuştuk, her konuda yanında olduğumu söyledim. Ertesi günü okuluna ve sınıfına gitmeyi planlamıştım zaten, o zaman söyledim, okul açılmadan gidip yeni sınıfına bakalım diye.. Baya rahatladı ve uykuya daldı.

Ertesi gün yani okullar açılmadan önceki Pazar günü okuluna gittik, sınıfını gördük, sınıf listesine baktık, bir arkadaşı ayrılmış, yeni bir arkadaş sınıfa geliyordu. Eski sınıfına baktık, artık daha da büyüdüğünden bahsettik. Okuldaki her yeri gezdi, içi rahatladı. Her şey kontrol altındaydı artık, heyecanı devam ediyordu ama endişeli hali yerini tatlı heyecana bırakmıştı.

Mavi Saçlı Çinli Kız bilmediği durumlara, olaylara karşı fazla endişeli, çok da doğal tabi ama bazen anlamam zor oluyor, ama zaman geçtikçe ben de sayesinde yapmam gerekenleri öğreniyorum  Daha planlı ve organize olmayı, farklı fikirlere saygı duymayı öğretiyor bana..

Okulun ilk açılış günü en önemli parçası bence bu sürecin.
Diğerleri ise :

  1. Erken yatma
  2. Ödevlerin yapılması
  3. Kuralları belirleme

Erken yatma sürecine bir hafta öncesinde başladık. Rutinleri oluşturduk ama ona rağmen ilk akşam baktı ki saat 9’a (21.00) geliyor ve yatması lazım, odasındaki saati eliyle bir güzel geriye almış  Saat daha 9 olmadı 7’ye geliyor diyor gülümseyerek  Doğrusu bu çözümü karşısında ne diyeceğimi bilemedim. Sonuçta zaman kavramı da zaman zaman görece değil mi ??  Bazen çok hızlı bazen de hiç geçmiyor ve bizler dahi anlayamıyoruz nasıl böyle oluyor diye… Bu sevimli hareketi karşısında ilk günden 15 dakika sarktı yatması ama her konuda olduğu gibi okula alışma sürecinde de kuralları uygularken ben de zorlanıyorum. Sonra ilk yardımıma kapıya önceden astığımız ve aşağıda fotoğrafını da paylaştığım “Kurallar” sayfası yetişti. Bunları beraber belirliyor ve yazıyoruz. İdeali kendisinin yazması olsa da bu kez birlikte kararlaştırdık maddeleri ve ben yazdım. 

Ödevlerin yapılmasına bir hafta sonra başladık ama biliyorum ki bu yıl daha bilinçliyim ve mücadele yerine yine kuralları uygulayarak ve keyif alarak yapacağız. Ödevle ilgili kısmı başka bir yazıda yazmak istiyorum zira onunla ilgili yazacaklarım 3-5 cümleyi geçecek sanırım 

Seni çok seviyorum Mavi Saçlı Çinli Kız, bana öğrettiklerin için ve beni yine güldürdüğün için her yazımda olduğu gibi sana çok ama çok teşekkür ediyorum…

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yazarın Son 5 makalesi