Cesur Mavi Yürek

Bir çocuğun büyümesi gerçekten zor... Biz büyüklerin ise onları anlamaya çalışması ve onlara saygı göstermesi daha da zor.

Çoğu zaman unutuyoruz aslında onlar sayesinde ne çok şey öğrendiğimizi. Bu yüzden kendimize hatırlatmamız lazım, düşünmemiz lazım acaba ben nasıl çocuğumu daha iyi anlayabilirim diye.. Hatta bu sayede “kendi büyümemiz” için kafa yormalıyız sanırım. Bu şekilde birlikte büyüdüğümüzün farkına varabiliriz ve bu yüzden bize zahmet olarak gelmemeli onların çabalarını görmek.

Mavi Saçlı Çinli Kız anneannesi ve dedesinin yanında tatilde, hem de tek başına! Biliyorum çok zorlanıyor, bazen kendisini ifade edemiyor. Ben de çok zorlanıyorum tek başına nasıl yapacak, istediklerini, duygularını anlatabilecek mi diye ama bu ayrılık kesinlikle değişim getirecek ikimize de… Bu zamanda ben de kendime uzaktan bakıp, kendimi değerlendirme imkanı buldum. Ne zamandır aslında ona söz verip, ya da onunla yapmayı planladığım aktiviteler vardı, onları hatırladım mesela. Ya da artık onun büyüdüğü ve yavaş yavaş bazı konularda kontrolü bırakmam gerektiğini düşündüm. Odasında gezinirken, yapılacakları not aldım. Vaktim elverdiğince planlayıp yapacağım. Birbirimizin hayatına ne kadar renk katarsak o kadar büyüyeceğiz, ben de ondan öğrenmeye devam edeceğim.

Bu tatili nasıl planladık ? Öncelikle her zaman yardımımıza koşan terapistimizden destek alarak birlikte gidecektik ve ben orada tek başına tatil yapabileceğine inandığım ve ona güvendiğim ve hatta onunla gurur duyduğum için orada bırakacaktım. İstediği zaman gelip alacağım konusunda da anlaştık. Yapılacak her şey önceden planlanacaktı, sürprizlere mümkün olduğunda yer verilmeyecekti. Dolayısıyla hem ona “Ben başardım” hissini verecektim, hem de kendine güveninin gelmesini sağlayacaktım.

Mental olarak bu kısmı planladıktan sonra arabayla yaklaşık 6 saatlik mesafeden sonra annemlere ulaştık. Yolda tuvaleti gelirse ne yapacaktı kısmı ile ilgili endişeleri vardı, onu da istediği zaman durarak aştık. Yemek yediğimiz molada Mavi Saçlı Çinli Kız tuvaletteki kadın/erkek resimleri yanında bu kez mescitlere konulan yeni resimlere (figürlere) takıldı. Kadın-erkek ayrımı bu kez baş örtüsüyle yapılıyordu ve onun için bu figürler yeniydi. Uzun uzun inceledi.. Daha önceki yazımda (Yazıya Git) çeşitli figürlerden bahsetmiştim, dolayısıyla bunlara yenileri eklenmiş oldu. smile

Güzel bir yolculuk sonrası annemlere vardık. Hep aklımda hâlâ Mavi Saçlı Çinli Kız’ı orada bırakabilir miydim sorusu vardı. Kız kardeşim ve çocukları da geldi ve 4 gün boyunca büyük aile şeklinde yedik, içtik, hobi bahçemizde annem ve babamın yetiştirdiği biber, domates, fasulye, maydanoz ve naneleri topladık. Yabani otları yolduk. Çok keyifliydi. Terapistimiz Elif Hanım’ın yönlendirmesiyle konuşarak, ikna ederek orada bırakıp döndüm. Bugün 5 gün oldu! Genelde arkadaşlarım, tanıdıklarım çocuklarını yaz gelince anneanne veya babaannelerin yazlıklarına, memleketlerine gönderirler ya, hayretler içinde kalırdım, hatta özenirdim kendilerine biraz zaman ayırabildikleri için.. Ben de o kervana katıldım sonunda. smile

Öncelikle önemli olan ona cesaret vermek ve kendini güvende hissetmesini sağlamaktı. Sürprizlerle karşılaşmaması için çoğu konuda önceden bilgi vermem iyi oldu. O zaman hem kendine güveni geliyor hem de yenilikler konusunda cesaretleniyor. Hatta tahmin etmediği ya da öngöremediği şeyler olunca da daha kolay başa çıkabiliyor ve hatta sonrasında bunlar üzerine konuşabiliyoruz. Aslında hepimiz için öyle değil mi ? Hepimiz kendimizi güvende hissetmek istemiyor muyuz ? Ne kadar maceracı veya cesur görünmeye çalışsak da konfor alanımızdan dışarı çıkmak zor geliyor, plan, programdan vazgeçemiyoruz. Bu nedenle Mavi Saçlı Çinli Kız gibi heyecanlı, endişeli ve tabi ki meraklı çocuklara bunları anlatmamız lazım…

Canım kızım yokken canım oğlumla vakit geçirme fırsatı buldum, çok keyifli geçti birlikte hafta sonumuz. Sohbet ettik, yemeğe çıktık. Beni büyüttükleri için onlara çok teşekkür ediyorum, her an !

Bu akşam Mavi Saçlı Çinli Kız gelecek, heyecanla sarılacağım ona ve ondan hatıralarını yazmasını isteyeceğim. Bir sonraki yazımda dilerim ki hatıralarını ve duygularını yazarım sizlere.

Bu sefer biraz kendimden, hislerimden bahsettim. Bir sonraki seferde Mavi Saçlı Çinli Kız’ın maceralarına devam edeceğim. Yine çok farklı ilgi alanları oluştu bu arada!

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yazarın Son 5 makalesi