Zürafalar Hakkında

Zürafalar ne yer, nerede yaşar hiç merak ettiniz mi ? Sizi  bilmem ama ben merak ettim ve sizin için makaleyi yazmaya karar verdim :)  

Şimdi gelelim konumuza bugün bir ton bilgi alacağımız hayvana yani

Zürafalar Afrika ile özdeşleşmiş en sıra dışı hayvanlardan biri olan zürafaların beslenme şekilleri vücut yapılarıyla doğrudan ilgilidir. Bu nedenle beslenme tercihleri de onların rahat hareket edebilmelerini sağlayacak alanlara yönlendirir. Afrika’da Senegal, Nepal bölgelerinde kurak çayırlık alanları kendilerine yaşam alanı kabul eden zürafaları yine kendileri gibi yüksek ağaçların hemen yanı başında bulabilirsiniz. Uzun boyunları ile diğer hayvanların ulaşamadıkları ağaç dallarına ulaşabilirler. Yaklaşık olarak 45 cm’ye ulaşabilen uzunluğa sahip dilleri ile harika bir yaprak toplayıcısıdır. Sert tüylü hareketli dudak yapıları sayesinde yüksek ağaçların filizlerini kavrayarak koparabilir. Sert yapıdaki dudakları ve dilleri hemen tüm yapıdaki yapraklarla beslenebilmelerine olanak sağlar.

Otçul bir hayvan olan zürafalar aynı zamanda geviş getirirler. Çok sevdikleri özellikle akasya ağaçlarının filizlerini kendine besin yapar. Dikenli yapıya sahip akasya yaprakları da bunlardan biridir. Sürüler halinde yaşayan zürafaların nadir de olsa daha alçaktaki çalılar ve otlarla da beslendikleri bilinen bir gerçektir. Günün neredeyse tamamını beslenerek geçirirler. Erişkin bir zürafa günde yaklaşık olarak 45 kg ağaç yaprağı tüketebilir.

Zürafalar kendilerine besin yaptıkları ağaç filizleri, dallar ve yapraklarla günlük su tüketiminin büyük bir bölümünü karşılarlar. Bu nedenle çok zorunda kalmadıkça su içmezler, susuzluğa yaklaşık olarak bir aya kadar dayanabilen ender canlılardan biri olan zürafaların su içmek için ön bacaklarını bir pergel gibi açmaları gerekmektedir. Bacaklarını açmaları suyu içmeleri ve tekrar toparlanabilmeleri onları savunmasız halde bırakır.

En büyük düşmanları insanlar ve aslanlardır. Sürü halinde avlanan aslanlar onların beslenme ve su içme saatlerini kollayarak savunmasız anlarını yakalamaya çalışırlar.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Dedektif Sincap

Dedektif Sincap

Kitap Kurdu.